Aká je pravda o polystyréne?

25.06.2013 09:29

Najpoužívanejším materiálom na zateplenie domov je expandovaný (penový) polystyrén (EPS), bez ktorej v súčasnosti nie je možná energeticky hospodárna výstavba.

V poslednej dobe sa šíria rôzne názory na tento materiál, niektoré z nich strašia jeho zdravotnou závadnosťou a nestálosťou.

Expandovaný polystyrén je ľahký, dá sa ľahko spracovať, má výborné tepelno-izolačné vlastnosti, malú objemovú nasiakavosť vodou a je cenovo dostupný.
Základnou surovinou na výrobu EPS je speňovateľný polystyrén vo forme perál, obsahujúci spravidla 6 – 7 % pentánu ako nadúvadla. Tieto perly sa vyrábajú suspenznou polymerizáciou monoméru styrénu v niekoľkých veľkostných skupinách od 0,3 do 2,8 mm.

Styrén a pentán sú látky, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode – styrén sa dá nájsť aj v rôznych potravinách a pentán sa v prírode vytvára v značných množstvách napríklad v zažívacích systémoch zvierat alebo pri rozklade rastlinného materiálu v dôsledku pôsobenia mikroorganizmov. Obe tieto látky sa vyrábajú na priemyselné použitie z ropy.

Expandovaný polystyrén neobsahuje a nikdy neobsahoval látky poškodzujúce ozónovú vrstvu Zeme, ktoré sú známe ako freóny,čiže je šetrný k prírode.

Podľa normy STN EN 13 163 je EPS neobsahuje chlorofluorokarbonáty (CFC), hydrochlorofluorokarbonáty (HCFC) ani formaldehydy škodlivé pre zdravie ľudí.

Pri zabudovaní výrobkov z EPS nie je potrebné vykonávať žiadne zvláštne opatrenia, pretože tieto výrobky sú netoxické a nedráždivé. 

Medzi ľuďmi rezonuje otázka stálosti polystyrénu. Najlepším spôsobom presvedčiť sa o pravdivosti "zmiznutia fasádneho polystyrénu" po niekoľkých rokoch je pozrieť sa na vlastné oči, čo nám umožnil český kolega vo svojej fotodokumentácii.

Ako ste na tom Vy, dôverujete polystyrénu?

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.