Ako sa dá ušetriť čas pri stavbe domu?

18.03.2013 13:10

Viete, aká je jedna z najčastejších otázok stavebníkov montovaných domov?
Ja Vám ju prezradím. Je to otázka na čas, koľko bude trvať výstavba domu? Lebo budúci majiteľ potrebuje "rýchlo" bývať.

Veľa ľudí, túžiacich po vlastnom dome, predáva svoj súčasný byt. Keď sa objaví kupujúci, uvedomujú si, že treba nájsť stavebnú firmu, dozvedieť sa o dodacích lehotách domu (často domu na kľúč), informovať sa o cenách. Avšak si neuvedomujú dôležitý faktor výstavby, ktorým je vybavenie stavebného povolenia.

Začiatok stavebných prác je dôležité načasovať do stavebnej sezóny tak, aby bolo možné práce začať a dokončiť v čase, keď klimatické podmienky tieto práce technologicky umožňujú. Otvorenie základovej špáry, murárske a betonárske práce, omietanie v mraze sú nerozumné činnosti. Rovnako ako zhotovovanie tenkovrstvových omietok zateplenia v horúcom letnom slnku.

Seriózne firmy vyžadujú pri zahájení stavebných prác právoplatné stavebné povolenie.

Pre akékoľvek povolenie a rozhodnutie potrebujete mať dostatočnú časovú rezervu. Ak si myslíte, že práve Vy budete mať šťastie a dostanete stavebné povolenie s vyjadreniami skôr ako za tri mesiace, budete pravdepodobne sklamaní. Stavebné úrady najmä vo veľkých aglomeráciách sú  zavalené žiadosťami, ktoré kapacitne prevyšujú ich možnosti a navyše, obvykle sú žiadosti nekompletné a nemožno ich doriešiť, kým sa nedoplnia.

Najvhodnejším obdobím pre vybavenie stavebného povolenia je zima, resp. začiatok jari. Úrady pracujú v plnom obsadení, nie je dovolenková sezóna, úradníci majú pre vás viac času, možno aj ochoty.

Nezabudnite teda, ak sa chcete nasťahovať do svojho montovaného domu ešte do tohtoročných Vianoc, treba začať vybavovať. Prvým krokom je vyhotovenie projektovej dokumentácie, ktorá je potrebná na stavebné ( aj územné) konanie.

Nič sa nestane ani v prípade, že Vás okolnosti prinútia posunúť plánovaný začiatok stavby. Stavebné povolenie má dvojročnú platnosť a tá sa dá aj predĺžiť. Ale keď budete potrebovať "rýchlo bývať", budete ho mať pripravené! A Vás montovaný dom sa postaví maximálne za 6 mesiacov!

Ak by ste sa chceli viac dozvedieť o stavebnom procese, vybavovaní stavebného povolenia a existujúcich poplatkoch, stiahnite si eBook: 7 krokov k Vášmu domu snov tu.

 

 

Späť

eap-b-468x60-gif-256.gif

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.