Aký typ vykurovania je pre vás ideálny?

25.03.2013 16:12

Ak plánujete, alebo už staviate svoje rodinné sídlo, musíte rátať aj s výdavkami na kúrenie. Práve kúrenie totiž pohltí až 60 percent všetkej spotreby energie v domácnosti. Pri plánovaní vykurovacieho systému treba myslieť na dlhé roky dopredu a zvážiť niekoľko dôležitých faktorov. Dôležité je najmä klimatické pásmo, v ktorom je dom situovaný, materiál použitý na jeho výstavbu, zateplenie a izolácia.

 Z dlhodobého hľadiska je vhodné dom dôkladne zabezpečiť proti úniku tepla už pri stavbe, i keď je to drahšie. Pri plánovaní systému kúrenia sa najčastejšie rieši otázka ekonomického využitia a výkonnosti, konkrétny výber vykurovacieho média je však individuálny a závisí aj od našich finančných možností. Z akých alternatív si môžeme vyberať? Predstavujeme vám niektoré z nich.

 Plyn
Vykurovanie zemným plynom sa považuje za tradičný a najjednoduchší spôsob. Aj keď to pri dnešnom systematickom raste cien tak nevyzerá, je stále najhospodárnejšie. Treba však prispôsobiť svojim požiadavkám aj prevádzku, aby sa dosiahol požadovaný efekt. Základom je plynový kotol. Moderné stacionárne alebo závesné kotly vyhrievajú vykurovacie médium, väčšinou vodu a niektoré ich vyspelejšie slúžia i na vyhrievanie úžitkovej vody a aj sami sú výhrevnými telesami. Moderné plynové kotly majú zabudované priestorové programovateľné regulátory s týždennými, rôzne odstupňovanými programami režimu.

Elektrická energia
Hoci vývoj smeruje k znižovaniu ich energetickej náročnosti, elektrické vykurovacie telesá sa u nás viac používajú na mimosezónne prikurovanie. Elektrických vykurovacích telies je mnoho druhov, najčastejšie vo forme závesných či prenosných sálavých radiátorov a podlahových konvektorov.

Akumulačné vykurovanie
Je najefektívnejšou formou elektrického vykurovania. Podstatu úspory je zhromažďovanie tepla do spotrebiča v čase, keď sú ceny energie najnižšie, a následne na základe vlastnej či automatickej regulácie počas celého dňa jeho odovzdávanie do vykurovaného priestoru. Nasledujúci deň potom kúrime za naozaj výhodnú cenu. Vďaka uloženiu tepelnej energie do spotrebiča v čase nízkych cien elektriny má akumulačné vykurovanie nižšie prevádzkové náklady ako iné formy elektrického vykurovania a jeho prevádzka je ekonomicky porovnateľná s ďalšími typmi vykurovania.

Infra kúrenie
Infra panely sa stále viac uplatňujú pri vykurovaní domov, bytov, chát, chalúp či obchodov. Vo vyhotovení obraz alebo zrkadlo môžu dokonca esteticky doplniť a zatraktívniť interiér. Na trhu sú aj telesá, ktoré dokážu vykúriť kostoly, terasy, altány, zimné záhrady, garáže, sklady a ďalšie priestory, ktoré netreba trvalo vykurovať. Pomer sálania voči konvekcii je približne 80 : 20.

Drevo a uhlie
Vidí sa vám, že kotly na drevo a uhlie pomaly miznú z našich domácností? Nie je to celkom tak. Kotly spaľujúce drevo a uhlie sú síce na ústupe, ale nezanikli a ani nezaniknú. Ešte stále sú u nás neplynofikované domácnosti, či dokonca celé obce. Pre mnoho ľudí je tento spôsob vykurovania výhodnejší. Majú správny kotol, dostatok dreva a iné kúrenie by ich vyšlo oveľa drahšie. Navyše, drevo je aj veľmi ekologickým palivom a často sa využíva aj ako palivo v mimosezónnych zdrojoch tepla, v kozuboch a peciach. Dnešné kotly na pevné palivo sú technicky vyspelejšie, majú vyššie výkony a sú vybavené automatickou reguláciou výkonu pomocou kotlového či priestorového termostatu.

Doplnkové zdroje - Kozub
Kozub alebo kozubová vložka sú vyhľadávanou alternatívou pre možnosť spojiť neopakovateľnú atmosféru s vykurovaním. Kozub odovzdáva veľkú časť tepla na vyhrievanie miestnosti, ale ak sa prepoji s inštalovanými rozvodmi domáceho kúrenia, prinesie dosť vysoké zníženie výdavkov za vykurovanie obytných priestorov.
Staršie typy kozubov majú otvorené ohnisko, kde teplo neregulovane prúdi do miestnosti. Výhodou je však neopakovateľná atmosféra, lebo medzi ohňom a nami nie je prekážka v podobe skla. Niekedy však zápach dymu pri nesprávnom vetraní prenikne i do miestnosti. Maximálne využitie tepla nám prinesie kozubová vložka, ktorá umožní odvádzané množstvo tepla regulovať a vyhriať viaceré miestnosti.

Podlahové kúrenie
Pri podlahovom kúrení môžeme znížiť teplotu v miestnosti o 2 – 3 °C a zachovať rovnako príjemný pocit tepla ako pri iných druhoch kúrenia. Systém zaručuje rovnomerné sálanie tepla celou podlahou. Povrch podlahy so zabudovaným podlahovým vykurovaním má mať v priestoroch, kde sa dlhodobo zdržiavame, napríklad v obývacej izbe, teplotu 22 – 27 °C. Vtedy pociťujeme príjemnú tepelnú pohodu v miestnosti. Vyššiu teplotu povrchu podlahy – 35 °C – môžeme zvoliť napríklad v kúpeľni. Vzhľadom na konštrukčné riešenie podlahového vykurovania a fyzikálnu podstatu odovzdávania tepla z vykurovacej plochy možno ušetriť 15 – 20 percent energie. S reálnou úsporou oproti klasickému vykurovaniu 20 – 25 percent sa toto kúrenie stáva progresívnou alternatívou s reálnou finančnou návratnosťou.

Elektrická kozubová vložka
Ak nemáte komín a predsa chcete mať doma kozub, môžete použiť elektrovložku, ktorá sa obmurováva presne tak, ako klasická kozubová vložka, ale funguje na elektrický prúd. Netreba sa obávať vysokej spotreby elektriny, lebo elektrický kozub má výkon zhruba dva kilowatty. Aj tu si však musíme ujasniť, na čo bude spotrebič slúžiť. Môže sa používať ako doplnkové vykurovacie teleso mimo vykurovacej sezóny. Výhodou je, že na jeho inštaláciu netreba stavebné povolenie.

Sálavé vykurovanie
Sálavé vyhrievanie priestorov je biologicky najprirodzenejšie a zdravotne i hygienicky najvhodnejšie. Vedeli to aj naši predkovia, ktorí používali kachľové pece. A nakoniec, podlahové vykurovacie systémy sa vyznačujú veľmi dlhou životnosťou. Elektrické podlahové vykurovacie systémy majú trojnásobne dlhú životnosť ako klasické vykurovacie systémy. To znamená, že podlahové kúrenie vydrží dlhšie ako kvalitná podlaha. A to je pri dnešných cenách energií i samotných systémov veľkou výhodou.

Stenové kúrenie
K sálavým vykurovacím systémom patrí aj stropné a stenové vykurovanie. Ide o veľkoplošné nízkoteplotné systémy, ktoré značnú časť tepelnej energie odovzdávajú predmetom a osobám sálaním krátkovlnného tepelného žiarenia. Stenové kúrenie predstavuje neviditeľné a relatívne rýchle vykurovanie, navodzuje pocit tepla aj pri nižšej teplote vzduchu. Patrí k veľkoplošným systémom pracujúcim s nižšími teplotami. Teplota stien je 22 – 24 °C, vzduch v miestnosti má 18 – 19 °C, čo je pre človeka veľmi príjemné. Stenové vykurovanie sa hodí do všetkých miestností, treba však zvážiť rozmiestnenie nábytku. Je ideálne v kombinácii s podlahovým vykurovaním. V lete možno stenový vykurovací systém využiť ako klimatizáciu tak, že rúrkami necháme pretekať studenú vodu.

 

 Zdroj: www.stavebnictvoabyvanie.sk

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.