Bretónska architektúra

15.08.2013 11:34

Tento rok sa nám podarilo prežiť nezabudnuteľnú dovolenku vďaka možno menej známej turistickej destinácii – Bretónsku.

Bretónsko patrí medzi najkrajšie regióny Francúzska, s keltskou históriou,  rozprávkovou prírodou a božským kulinárstvom. Veľkosťou dosahuje ¾ Slovenska. Počasie býva v Bretónsku vrtošivé, ale my sme mali šťastie. Kým doma na Slovensku zúrili 35-40 stupňové teploty, my sme mali príjemných 25-28 stupňov a bez (inak každodenného) dažďa.  Akurát pre naše potulky celou krajinou.

Na najzápadnejšej časti Francúzskeho územia sme našli všetko, po čom túžia objaviteľské a romantické duše. Po pobreží Bretónska sme sa  zoznámili s jedinečným fenoménom prílivov a odlivov najväčšieho rozsahu na celom svete. Ochutnali sme geniálne miestne špeciality.  Pokochali sme sa miestnou architektúrou a starobylými mestami.

Mňa práve tá pôvodná bretónska architektúra oslovila najviac. Na pobreží Atlantického oceánu, kde je dostatok granitu, žuly, stoja domy kamenné, väčšinou chrbtom obrátené k oceánu s dvomi komínmi na koncoch domu, kompaktné, so silnými okenicami a masívnymi vchodovými dverami – ako malé pevnosti, chrániace svojich obyvateľov od vyčíňania prírodných živlov. Na každom dome cítiť dych tvrdého života. A okolo domov je táto vynútená tvrdosť vyvážená kvetmi. Sú doslova všade. Visia z okien, stoja v kvetináčoch na kamennej dlažbe, sú v úhľadných parkoch aj priamo na cestách v strede kruhových objazdov. A všade je čistota a poriadok.

Vo vnútrozemí v mestetách prevládajú drevené hrázdené stavby, pestrofarebné a dychvyrážajúce svojimi líniami. Niektoré domy stoja tak nakrivo, že odporujú zásadám statiky. Pýšia sa prastarými drevenými nosníkmi nad vchodom alebo oknami. Sú vyzdobené soškami, rezbami, sú jednoducho úchvatné. Na každom sa nájde niečo neobvyklé, nestíchala som ich ani fotiť.

Tieto stavby sú staré stovky rokov – a stoja. Ich hlavným stavebným materiálom je drevo.  Úžasný materiál...

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.