Čakáte na lepšie časy?

15.02.2018 16:59

Je dosť príkladov na to, že nádej na viac peňazí, odsúvanie príležitosti alebo nedbalosť môžu predstavovať značné materiálne straty. Povedzme, že keď niekto vlastní - niekedy nielen jednu - nehnuteľnosť, ale nechce ju ani predať ani prenajať. Obáva sa "nevychovaných" nájomníkov alebo nízkej predajnej ceny. Aké môžu byť následky tohto počínania?                                

Vezmite si, ako príklad, rodinný dom , v ktorom nežijú ani vlastníci, ani nájomníci. V lete práce v záhrade, ničenie buriny, kosenie, zbieranie listov na jeseň, upratanie ulice od snehu v zime - to nie sú zanedbateľné povinnosti. Ak to neurobí majiteľ - aj keď tam nežije - môže  čeliť vážnym pokutám od miestnej samosprávy.
Okrem každodennej práce je najväčším problémom amortizácia stavby. Dom sa jednoducho zničí, ak nie je riadne udržiavaný. Elektrina, vodovodné potrubia, steny a strecha vyžadujú neustálu pozornosť, pretože v priebehu rokov zostarnú, ak sa nepoužívajú.

Mesačné náklady na rodinný dom sú stále významné, aj keď stojí prázdny. V zimnom období je nutné ho temperovať, pretože v nízkych teplotách môže dôjsť k poškodeniu vodovodnej siete.
Takže je potrebné počítať s  režijnými nákladmi. Ak je dom zaťažený aj úverom,  pre majiteľa to znamená ďalšie mesačné výdavky, niekedy cez dlhé roky .

Ak necháme úverom zaťaženú nehnuteľnosť neobývanú,  roky iba platíme a platíme, a nikdy sa nám to nevráti. Platbu úrokov nemôžeme považovať za investíciu, lebo ceny nehnuteľností sa nikdy nezvyšujú v takej miere, aby sa nám to "vyplatilo". Keď spočítame, aké sú naše mesačné platby na réžiu a splátka úveru v banke, prídeme na to, že tieto peniaze vyhadzujeme von oknom. Čím dlhšie otáľame s predajom, tým máme väčšiu stratu, už aj kvôli spomínanej amortizácii, lebo cena "spustnutého" domu sa nezvyšuje, iba znižuje. Kto si plánuje kúpu domu, neuvažuje o polozničenom dome, čakajúcom na zbúranie! Zničený dom sa môže predať iba za cenu pozemku, alebo ani len za to, nakoľko treba počítať aj s nákladmi na jeho odpratanie - a tým, verte, kupujúci aj rátajú!

Zvážte si to, spýtajte sa skúseného odborníka na nehnuteľnosti, ak sa Vám zdá rozhodovanie zložité. Nádej väčšieho finančného zisku sa často mení na značnú stratu, platí to hlavne v oblasti predaja nehnuteľností.

 

 

 

 

 

 


 

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.