Čo stojí štvorcový meter domu na kľúč? Alebo na koľko vychádza dom so zastavanou plochou 100 m2?

02.04.2013 20:13

Aby sme mohli zodpovedať tieto otázky, musíme položiť veľa ďalších otázok.

Aký má byť ten dom?

  • Moderný?
  • Kvalitný?
  • Nízkoenergetický, ba pasívny? 
  • Odolný voči ohňu a zemetraseniu? 
  • V budúcnosti rozširovateľný? 
  • Vhodný pre alergikov? 
  • Vyžadujúci minimálnu mieru údržby? 

 

Keď sú tieto požiadavky pre Vás dôležité, hovoríme o modernom dome, ale keď nie sú až tak závažné, mali by ste si rozmyslieť, či by ste si mali fakt postaviť nový dom.

 

Dom má vždy dve ceny. Prvá je tá, ktorú vyplatíme zhotoviteľovi, a druhá cena je tá, ktorú za neho budeme platiť počas jeho životnosti, teda čo minieme na réžiu a údržbu domu. Lacný dom za 40-50 rokov nás môže stáť aj dvakrát toľko ako moderný, energeticky úsporný rodinný dom.

Hodnota moderného domu nezávisí od toho, aké sú jeho obklady,  fasáda a vodovodné batérie. Podstata sa ukrýva v neviditeľných detailoch. V základoch, konštrukciách stien a strechy, v technickom vybavení domu, alebo použitých výplní stavebných otvorov.

Pri stavbe domu najdôležitejšie veci nie sú viditeľné. Ale práve tie nebudeme môcť jednoducho vymeniť, ak sa pre zmenu rozhodneme neskôr. Je to podobné ako v plastickej chirurgii- peknú tvár a prsia môže mať aj 70 ročná žena, ale kvôli tomu ešte neomladne na tridsaťročnú.

Na internete je nespočetné množstvo reklám na stavbu lacných rodinných domov, ale keď si prečítame technický obsah, prídeme na to, že už aj základy sú vyhotovené z betónu, ktorý nevyhovuje technickým normám, steny alebo zateplenie krovu taktiež nevyhovujú energetickým požiadavkám, kvôli používaniu 15 cm najlacnejšej sklenej vaty, ktorá bola super v 90-tych rokoch minulého storočia, ale na zateplenie krovu absolútne nevyhovuje.

Musíme sa teda rozhodnúť, či chceme zrealizovať dobrý a energeticky úsporný dom, alebo retro dom, plytvajúci energiou. Možnože sú na prvý pohľad rovnako pekné a dobré, ale kým ročný účet za kúrenie bude v modernom nízkoenergetickom dome okolo 600 Eur, ale v priemernom neúspornom dome aj 1600 Eur.

Energeticky pasívnym domom môžeme ušetriť aj viac ako 1000 eur ročne. A v letnom období nebudeme musieť používať klimatizáciu, pretože v ňom nebudeme mať ani pocit tepla.

Ľahko sa dá vypočítať, koľko si môže ušetriť manželský pár do dôchodku, keď sa v mladosti rozhodne pre stavbu nízkoenergetického alebo pasívneho rodinného domu.

Ale pozrime sa na konkrétne čísla, koľko minieme na stavbu 100 m2 domu:

  • Murovaný dom so slabou kvalitou  z tehál s horším tepelným odporom sa dá postaviť na kľúč za 50.000 Eur s DPH.
  • Nízkoenergetický rodinný dom so štandardnou kvalitou sa dá postaviť za 65.000 Eur s DPH.

Vysokokvalitný, nízkoenergetický montovaný alebo murovaný dom s rekuperáciou vzduchu sa dá vyhotoviť za 75.000 Eur s DPH.

Pasívny dom so solárnymi panelmi a rekuperáciou vzduchu v najvyššej kvalite alebo dokonca aktívny dom (ten, ktorý nám energiu vyrába) môžeme mať za 85.000 – 90.000 Eur s DPH. 

Keď sa lepšie pozrieme, vidíme, že rozdiel v cene nekvalitného domu s nevyhovujúcou izoláciou a nízkoenergetickým domom so štandardnou kvalitou je iba 15.000 Eur. To je tá suma, ktorá sa za pár rokov obráti a predraží lacný dom stále viac a viac, pretože na opravu, údržbu a réžiu minieme v budúcnosti oveľa vyššiu sumu.

Keď nám naša finančná situácia v žiadnom prípade nedovolí stavbu kvalitného domu, oplatí sa poradiť s projektantom. Je pravdepodobné, že bude mať nápad na to, ako by sme mohli uskutočniť našu predstavu o pohodlnom bývaní vo vlastnom dome na menšej ploche. Potom sa môžeme nasťahovať do kvalitne zatepleného, dobrého domu výmenou za pár štvorcových metrov neúspornej stavby.

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.