Dom pre náročných

24.01.2013 12:04

Plánujete stavať, no  stále sa neviete rozhodnúť medzi klasickou murovanou stavbou alebo moderným  montovaným drevodomom?

V krajinách západnej Európy sa drevené stavebné konštrukcie používajú  oveľa častejšie ako u nás. Drevo je tam považované za materiál  rovnocenný iným a luxusný,  drevostavby si obstarávajú ľudia s vyššími príjmami. Moderné drevostavby sú rovnocennými partnermi murovaných stavieb, vo viacerých parametroch ich aj tromfnú.

Drevo má zvláštne čaro, vytvára príjemnú atmosféru, pôsobí teplo. Je to krásny, prírodný, zdraviu neškodný materiál, ktorého zašlá sláva sa vracia v podobe moderných technológií.

 Drevo je materiálom pevným a pružným s dlhou životnosťou,  má schopnosť regulovať vlhkosť a teplotu prostredia, a tak vytvára príjemné zdravú klímu. Pochopiteľne drevo má aj prirodzené vlastnosti, ktoré sú nevýhodné. Pri veľkých zmenách vlhkosti mení svoj tvar a  ľahko podľahne hnilobe a drevokazným škodcom. Špecialisti v oblasti práce s drevom však dnes presne vedia ako tomuto zabrániť.

V súčasnosti sú najkvalitnejším riešením výstavby montované drevostavby z prefabrikovaných modulovaných panelov. Takéto drevostavby  ťažko rozoznať od murovaných domov. Obľúbené sú najmä kvôli rýchlej montáži. Panely sa precízne zhotovia vo výrobnej hale nezávisle na počasí a privezú sa už pripravené. Zárukou je aj fakt, že firmy s touto technológiou musia mať certifikát.

Tento stavebný systém má výbornú odolnosť voči škodcom. Nosnú konštrukciu panela tvorí drevený rám vyplnený izoláciou, zvonku opláštený drevotrieskovými alebo sadrovláknitými doskami a zvnútra napr. sadrokartónovými. 

Stavebný systém zo sendvičových izolovaných panelov je určený pre nízkoenergetické domy. Názov sendvič vznikol z toho, že tepelná a zvuková izolácia je vložená medzi dve vrstvy dosiek, ktoré tvoria opláštenie. Energetická účinnosť umožňuje ušetriť cca 50 % vykurovacích nákladov.

Na stavbu je možné priviesť aj celé hotové steny s oknami, dvermi, rozvodmi sietí, omietkou či obkladmi. Je to najrýchlejší spôsob montáže hrubej stavby, ale aj najdrahšia technológia zo spomínaných systémov výstavby drevostavieb. Certifikát firmy je samozrejmosťou a poskytuje záruku kvality.

Obavy z malej požiarnej odolnosti drevostavieb nie sú opodstatnené. Správne navrhnutá a realizovaná drevená konštrukcia udrží statickú pevnosť lepšie než oceľová alebo betónová. Statické vlastnosti dreva sa v ohni zhoršujú oveľa pomalšie ako u betónových stĺpov alebo oceľových nosníkov. Drevené nosné prvky odolajú požiaru až 30 i viac minút.

 Nechránené oceľové konštrukcie sa po 15 minútach zdeformujú a zrútia. Drevo je síce horľavý materiál, ale obsahuje tzv. rovnovážnu vlhkosť, až 15 % vody a tá v podobe pary spomaľuje proces horenia. Veľkoplošné materiály používané dnes na opláštenie drevených nosných konštrukcií zvyšujú požiarnu odolnosť. Každá drevostavba musí spĺňať normu nehorľavosti stien a tá musí byť minimálne 30 minút.

 Čo sa týka cien naozaj kvalitných montovaných drevostavieb, je dnes paradoxné, že bývajú rovnako drahé ako murované domy. Ale je tu veľká výhoda – cena montovaného domu, materiálu, objem prác, dopravy sú presné, vopred známe. Obstarávacia cena môže byť dokonca i drahšia ako u klasického domu, ale tieto domy bývajú nízkoenergetické alebo pasívne, a tým sú prevádzkové náklady oveľa nižšie, nakoľko sa veľa ušetrí na vykurovaní.

Nároční ľudia však vedia, že je lepšie do kvality investovať teraz, ako neskôr utrácať na opravy nekvalitnej lacnej stavby  a ľutovať!

Keď ste nároční, nestačia Vám polovičaté riešenia. Chcete mať to najlepšie, čo trh ponúka, za adekvátnu cenu vo vysokej kvalite.

Mám pre Vás riešenie. Stavebnú spoločnosť, ktorá Vám postaví kvalitný drevodom, na ktorý budete pyšný celý život!

Rada Vám poskytnem informácie a pomoc, ako sprostredkovateľka predaja a výstavby nehnuteľností. Napíšte mi na: judita@dreamhouse.sk. Vašou odmenou bude e-kniha  „7 krokov k Vášmu domu snov“ s pripravenými bonusmi.

 

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.