Kupujete svoj prvý dom?

19.03.2014 18:19

 

Kúpa domu je obrovská udalosť. Pravdepodobne sa cítite veľmi zaneprázdnení  vynárajúcimi sa otázkami, ktoré musíte zodpovedať , dôležitými detailmi, ktoré vás nútia stále rozmýšľať  a mimoriadnym úsilím na obstaranie toho najúžasnejšieho nového domu. Vášho prvého domu! Keby ste vedeli, že to bude také ťažké...!

Prehopkajúc cez všetky prekážky,  obstaranie nového domova nemusí byť  až také stresujúce. Je to jednoducho proces. Postupnými neunáhlenými krokmi  môžete jednoducho čeliť nástrahám na ceste k vlastníctvu domu.

Doleuvedené informácie nenahrádzajú prácu profesionálneho realitného poradcu, ale môžu byť vaším sprievodcom. Naučiť sa niečo o procese kúpy domu bude nielen pútavé čítanie pre kupujúceho, ale aj príjemné dobrodružstvo premeny z lovca domu na majiteľa domu.

 1. Prenájom alebo kúpa

Rozhodnutie o kúpe alebo prenájme závisí od niekoľkých kľúčových faktorov. Zvážte, ako dlho plánujete žiť v danej oblasti! Ak by to malo byť menej ako 5 rokov, pravdepodobne sa vám neoplatí investovať do kúpy domu a zariaďovania domácnosti. Dostanete dobrý úver? Môžete si dovoliť platiť ďalšie náklady na údržbu domu a obhospodarovania okolia domu? Chcete zobrať túto zodpovednosť na seba, alebo by ste to radšej prenechali ako nájomca prenajímateľovi domu? To sú dôležité otázky, ktoré musia byť zodpovedané úprimne a realistickými očakávaniami.

 1. Zistenie finančných možností                        
   

Predtým než začnete kupovať dom, stretnite sa sozástupcami svojej banky (veriteľa). Pripravte sa na to, že budú hodnotiť vaše príjmy, dlhy, úverovú históriu, aby mohli vypočítať, koľko peňazí vám sú ochotní požičať na kúpu nehnuteľnosti. Pripravte sa na schôdzku, spýtajte sa vopred akédokumenty musíte vziať so sebou na preskúmanie. Nezabudnite na ten fakt, že predschválenie úveru vám ešte nedáva garanciu na to, že hypotéku aj dostanete.

Majte aj to na pamäti, že banka skúma iba vašu momentálnu situáciu. Ak teraz zarábate dvaja, ale časom vaša žena pôjde napr. na materskú dovolenku,musíte si kúpiť cenovo dostupný dom,aby ste platenie splátok utiahli aj z jedného príjmu.

 1. Potreba verzus túžba                   

Ujasnite si dopredu, aké sú hlavné priority, čo musí spĺňať váš dom. Aké sú bezpodmienečne potrebné dispozície? Aké sú vysnívané možnosti? Vytvorte si a napíšte zoznam. Zvýraznite požiadavky, ktoré sú nediskutabilné (musia byť) a zahrňte ich do kritérií hľadania.

 1. Životný štýl

Nájdite si čas na preskúmanie svojho štýlu života. Je to veľmi dôležité na to, aby dom, ktorý si vyberiete vyhovoval vašim potrebám aj v budúcnosti. Napríklad ak máte radi zábavu s priateľmi, možno budete potrebovať ďalšiu spálňu na prenocovanie hostí. Preto sa vám oplatí hľadať dom, ktorý má o jednu miestnosť viac, ktorá sa bude dať využívať variabilne (aj ako spálňa).

 1. Lokalita

Určite si najvyhovujúcejšie miesto pre vaše bývanie. Ako ďaleko ste ochotní cestovať do práce? Dávate prednosť mestskému, prímestskému alebo vidieckemu bývaniu? Sú v blízkosti školy, predškolské zariadenia? (Aj v tom prípade, keď ešte deti nemáte, lokalita s dobre dostupnými školami zvyšuje hodnotu nehnuteľnosti.)

Ceny nehnuteľností ovplyvňuje hlavne lokalita. Vezmite si to do úvahy, ak je vašou prioritou cena. Kúpou nehnuteľnosti mimo „hlavného diania“ sa dajú ušetriť nemalé peniaze.

 1. Aktuálna nálada na realitnom trhu

Trh s bývaním je v neustálom pohybe, stúpa a klesá v závislosti na ponuke a dopyte. Niektoré oblasti majú dramatickejšie výkyvy, iné sú stabilnejšie. Skúmajte, aká je nálada na trhu s realitami vo vašom regióne a skúste podľa toho zacieliť výhodnejší nákup.

 1. Prebádanie trhu

Keď už ste rozhodnutí , v ktorej lokalite chcete vlastniť dom, urobte si prieskum trhu. Poobhliadnite sa po trhu s nehnuteľnosťami, aby ste sa dozvedeli, v akých cenách sa predávajú domy, prijateľné pre vás. Ak v tej lokalite nenájdete vašim predstavámvyhovujúci dom, pravdepodobne budete musieť prehodnotiť lokalitu alebo typ domu, ktorý hľadáte.

 1. Stav          

Kúpa domu, ktorý môžete opraviť alebo renovovať môže byť pre vás príťažlivá. Môžete natrafiť na ozaj dobrú voľbu. Veľa domov potrebuje iba make up, aktualizáciu svojho výzoru, aby vyhovovali vkusu kupujúceho. Avšak renovácia nemusí voňať každému. Možno máte záujem o dom, kam sa hneď môžete nasťahovať bez ďalších úprav.

Nezabudnite, že väčšina starých domov potrebuje extra obnovu, kde môže byť potrebný vyšší podiel ľudskej práce a tým aj oveľa vyššie výdavky na opravy v porovnaní s novšími domami. Ak plánujete robiť renovácie, nezabudnite do rozpočtu pripočítať aj demolačné a stavebné práce a pridružené výdavky( napr. odvoz odpadkov).

 1. Realitná kancelária

Nemusíte osloviť realitnú kanceláriu alebo agenta, ktorý sa na vás usmieva z vývesky na dome „na predaj“ . Spýtajte sa svojich známych, nech vám odporučia realitného poradcu, ktorý vypočuje vaše požiadavky, je poctivý, ústretový a znalý regiónu. Poradí vám konkrétne, vypočujte si jeho rady a rešpektujte jeho odbornosť.

 1. Advokát

Aj keď to nie je nutné , je nanajvýš odporúčané , aby ste si najali advokáta , aby Vám pomohol v procese prevodu vlastníctva nehnuteľnosti . Odbornosť advokáta v oblasti nehnuteľností je veľká výhoda .

 1. Lov na dom

Väčšina realitných kancelárií má online reklamy .To znamená , že môžete loviť z pohodlia vašej pohovky . Zadaním svojich špecifických kritérií môžete ľahko vidieť presne to , čo trhponúka.

 1. Trpezlivosť

Dobré veci prichádzajú k tým , ktorí na nich čakajú . Hľadanie svojho vy​​snívanéhodomu môže nejakú dobu trvať . Dokonca aj keď  ho nájdete za jeden deň , proces kúpy je únavný.

 1. Obhliadka      

Urobte si čas na návštevu akéhokoľvek domu , ktorý vzbudí vo vás vážny záujem . Dohodnite sa  s realitným agentom , aby zorganizoval  obhliadku .

Nenavštevujte domy bez riadneho povolenia , aj keď sa zdajú byť opustené .

 1. Buďte pripravený

Vezmite si baterku na obhliadku . Niektoré pivnice  a podkrovia domov sú zle osvetlené. Dom nemusí mať zapojenú elektrinu  vôbec . Nemusíte byť expert , ale budete chcieť vidieť všetko, aby ste predišli možným neviditeľným problémom .

 1. Bezpečnosť

Vyhodnoťte lokalitu domu, nachádza sa v bezpečnej štvrti ? Ak máte deti , dbajte na ruch v uliciach , bezpečnosť priľahlých uličiek , blízkosť vodných plôch , atď.

 1. Hluk

Je z domu v počuť hlukz hlasnej továrne , železnice , diaľnice , alebo letiska ? Všimnite si , či tam je niečo ako rušné ihrisko alebo psie búdy . Zvážte , či úroveň hluku týchto miest je pre vásprípustná .

 

Samozrejme existuje ešte celý rad faktorov, ktorý by ste mali vyhodnotiť pred kúpou domu.

Vedeli by ste niekoľko vymenovať?

 

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.