Montovaný dom sa nedá predať?

23.07.2013 22:00

A murovaný dom? Alebo byt v paneláku?

Prefabrikovaný montovaný dom má doživotnú záruku na konštrukciu, je vyrobený v závode presne podľa realizačného projektu, dá sa to prekontrolovať, má  „technický preukaz“ ako autá, je postavený odborne, je energeticky úsporný, teda má nízke mesačné náklady na energie. A to sú iba najdôležitejšie skutočnosti.

Preto sa dá rýchlejšie predať ako panelákový byt, kde sú veľké výdavky a nikto nevie aký materiál zabudli zabudovať do neho pri stavbe.

Musíme však povedať, že sa postavilo veľa montovaných domov, ktoré nedosiahnu požadovanú kvalitu. Boli postavené „lacno“. No, tak tieto sa ťažko predávajú. Ale priznajme si, koľko murovaných domov sme videli, vidíme, vieme o nich, že sú postavené tiež v podradnej kvalite, bez dostatočnej tepelnej izolácie. Tiež sa nepredávajú ľahko, ale tradične zmýšľajúcim ľuďom („iba murované domy sú domy“)sú bližšie, ako ich montované príbuzné.

Môj známy tiež  váhal pred pár rokmi, či má dať postaviť montovaný alebo murovaný dom. Dal vyhotoviť cenovú ponuku, dostal ozaj výhodnú cenu na stavbu certifikovaného domu, ktorý mohol byť za pár mesiacov hotový. Ukázal ponuku známemu murárovi, ktorý mu povedal, že za tú cenu ( aj lepšiu!) aj on dokáže tento domček postaviť. No a tu sa začína naša slovenská realita!

Prácu samozrejme získal murár. A prečo? Kvôli cene a tehlám!!!

Môj známy sa nepozeral na to, že ako vykonáva svoju prácu ten dotyčný dodávateľ, aké technické riešenia používa, aké záruky dáva, akých má odborníkov, aká bude stavba energeticky náročná a do ktorej kategórie energetickej certifikácie bude zaradená, ale na to, že dal nízku cenu.

Nedodržanie dohodnutého termínu výstavby a iné lahôdky ani nebudem spomínať. Dôležitý je však výsledok.

Para vyzrážaná na oknách, vysoké režijné náklady. Nedávno sa tam na naliehanie známeho zastavil odborník na okná, aby zistil, v čom je problém. Vyšlo najavo, že má zabudované okná najpodradnejšej kvality, ktoré sú dobré iba tak na prepustenie svetla. Vysvetlil známemu, ako ho oklamali.

Výmena okien bola nutná v celom dome! Nervozita, špina, peniaze – nakoniec lacnejšia murovaná stavba vyšla oveľa drahšie.

Samozrejme sme sa začali baviť aj o montovaných domoch o ich cene a výhodách. Ale známy zas povedal: to je iba „montovaný dom“. „Tak teda pozrime sa na ten tvoj „iba murovaný dom“, čo má neustále nejaké problémy, ktorými nás kŕmiš za posledné roky. Povedz pár faktov, čo je zlé v montovaných domoch“ – som sa nedala. „Cena...“začal, na to som mu pripomenula jeho vlastnú príhodu, na čo mi odvetil: „No dobre, v poriadku, ale predsudky...“

Ostali sme pri tom. Sú iba predsudky. Ináč vo všetkom súhlasíme.

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.