Návrat drevených stavieb

30.05.2014 15:15

Prevzatý článok

17.05.2014 | Daniel Suchý | © 2014 TREND Holding

Staré drevenice boli dobre zateplené domčeky. Na vykúrenie stačila jedna piecka, pretože sa v nich dobre udržalo aj ľudské teplo. Keď si večer naši predkovia ľahli spať, na noc si ani v najtuhšej zime neprikúrili.

Iba okná vtedy neboli kvalitné, preto museli byť malé. Lenže potom chceli mať ľudia väčšie domy a tie sa nedali takto postaviť ani vykúriť, hovorí architektka Vanda Holeščáková. S rodinou býva v modernom drevenom energeticky pasívnom dome.

Drevenice tak nahradili najskôr murované a potom aj panelové domy. Súčasníci ich poznajú skôr zo skanzenov, prípadne jazdia obdivovať artikulárne kostolíky zapísané do zoznamu UNESCO. Aktuálny návrat dreva do stavebníctva je však logický a Slovensko naň má ideálne podmienky. Lesy pokrývajú 42 percent rozlohy, vďaka čomu je naša krajina piatou najlesnatejšou v Európe. Podiel dokončených rodinných domov s drevenou nosnou konštrukciou sa síce za posledných päť rokov zdvojnásobil na zhruba desať percent, väčšie stavby sa však z dreva nestavajú takmer vôbec.

Rodinný dom IT projektového manažéra T. Beljaka získal ocenenie v súťaži drevostavieb.Zdroj: Maňo Štrauch

Naučili sa v Nemecku

Slovenské firmy privoňali k drevostavbám v Nemecku, hovorí Igor Kuzma, riaditeľ spoločnosti ForDom. Rozmach stavieb z dreva sa tam začal už v 90. rokoch, vďaka štátnej podpore sa za rok postavilo až 16-tisíc montovaných drevených domov. Nemecké firmy nestačili pokryť dopyt, a tak začali dodávať Poliaci, Česi, Slováci.

Dopyt začal rásť po roku 2000 aj u nás. Oficiálne štatistiky však nesledujú novostavby podľa konštrukčného systému. Vlaňajší desaťpercentný podiel na dokončených rodinných domoch je odhad Zväzu spracovateľov dreva SR na základe údajov od dodávateľov a odborníkov vydávajúcich energetické štítky. V absolútnych číslach je to takmer 700 stavieb od zrubov až po moderné rodinné domy a priestranné vily.

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.