Realitný trh v karanténe

01.04.2020 09:40

Pred troma týždňami ešte bolo všetko normálne. Ráno som sa stretla s predávajúcim a kupujúcim u notára, kde podpísali kúpnu zmluvu. Pokračovali sme v banke, kde sa vykonal prevod kúpnej ceny. Prepísali sme energie u plynárov aj energetikov a odovzdala som návrh na vklad vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Už sa hovorilo o koronavíruse, ale pre mňa to bolo ešte vzdialená skutočnosť. Spokojná s vykonanou prácou som sa vrátila domov s vedomím, že na druhý deň všetky tie činnosti zopakujem s inými klientmi.

Deň sa začal stretnutím pri predanom dome, kde sme odčítali merače energií (zmluva už bola podpísaná) a odovzdali sa kľúče. Chceli sme pokračovať tak, ako deň predtým - išli sme do kancelárie plynárov, odkiaľ sme mali pokračovať do energetických závodov a na kataster - ale UŽ BOLO VŠETKO INAK. Všade nás čakali zatvorené kancelárie s nejasným oznamom dokedy bude tento stav trvať. Zavítal do nášho každodenného života koronavírus COVID -19...

Prepisy sa urobili elektronicky, kataster od pondelka (16.3.) už fungoval v obmedzenom režime - obchodný prípad bol dokončený, ale ešte som stále nemala predstavu, ako bude ďalej. Vládnym nariadením sa zatvorili maloobchodné prevádzky a služby, aj realitné kancelárie. Nikomu nebolo jasné, čo môžeme a čo nesmieme robiť, ale každý vedel, že najlepšie urobíme, keď ostaneme DOMA.

Okrem pár telefonátov a mailov od klientov moju dobrovoľnú karanténu nič nevyrušilo. Nikto nechcel nič kúpiť, ani predať... Upratala som si počítač, potom kanceláriu, potom celý dom... Prihlásila som sa do online školení, webinárov... Ušila som rúško, týždenne raz - dvakrát som išla na nákup aj pre mojich starších členov rodiny.

Chýba mi moja práca. Už by som sa chcela stretnúť s ľuďmi.

Konečne aj my, realiní makléri, máme dané jasné pravidlá, už vieme, čo je povolené a čoho sa musíme vyvarovať. Obavy mám len z nejednoznačných správ o realitnom trhu, ktoré dennodenne sledujem. Bude veľká kríza? Bude len nevýrazná kríza? Čo bude?

Jedno je isté - pracovať môžeme pri dodržaní prísnych hygienických predpisov, aby sme si neohrozili zdravie. Rúško, rukavice, dezinfekcia, vetranie. Dá sa urobiť obhliadka bezpečne, dokonca aj bez osobnej prítomnosti záujemcu. Vieme zminializovať počet osobných stretnutí predávajúceho a kupujúceho a zrealizovať obchod. Pre predávajúceho je teraz naozaj dôležité, aby jeho ponuka bola exkluzívna (poveril predajom iba jednu realitku) a tým znížil počet obhliadok na minimum. Dobrá realitka vie overiť, či klient prejavuje vážny záujem a jeho solventnosť. Vyhnete sa tak zbytočným návštevám "realitných turistov".

Predať teraz alebo vyčkať? Podľa mňa čakať netreba. Banky ešte ponúkajú výhodné úvery, síce už niektorých žiadateľov o úver obmedzili (SZČO, pracujúci v zahraničí). Neistota je veľká, ale kto chce a môže kúpiť, ten to urobí. Špekulanti budú vyčkávať v nádeji výhodnejšej kúpy. Ak si predajnú cenu nastavíte triezvo, svoju nehnuteľnosť predáte. Ale ak očakávate veľký zisk, môžete byť sklamaní.

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.