Stavať montovaný alebo murovaný dom?

04.02.2013 19:51

Pri  plánovaní stavby riešime množstvo otázok. Viete, ktoré sú najčastejšie z nich?

  1. Koľko nás to bude stáť?
  2. Koľko času bude trvať výstavba domu?
  3. Koľko bude životnosť domu?
  4.  Koľko budeme platiť za kúrenie, nakoľko bude úsporný ten dom?
  5. Môže sa postaviť dom podľa vlastných predstáv pôdorysu a pohľadov?
  6. Koľko bude stáť údržba domu?
  7. Bude sa dať dom prestavať?
  8. Z akého materiálu mám stavať: Z tehly? Ľahkou konštrukciou? Sendvičovou konštrukciou?

Ako vidíte najčastejšie odznie slovíčko: koľko.

Keď chceme dať pravdivé odpovede na tieto otázky, malá je pravdepodobnosť, že si postavíme murovaný dom.

Pri rozhodovaní je dôležité porovnávať iba technicky porovnateľné vlastnosti, ako napríklad v prípade kúpy auta. Nemôžeme predsa porovnávať Audi s Daciou.

Vychádzajme teda z rovnakých tepelnoizolačných vlastností rôznych konštrukcií stien.

Týmto spôsobom sa dopracujeme k  rôznej hrúbke stien.  Najviac „čistého“ priestoru získame v montovanom dome s ľahkou konštrukciou.

Ak chceme postaviť tehlový dom v zmysle požiadaviek dnešnej doby, musíme kalkulovať  obvodovou stenou min. s 30 cm tvárnicami, vnútornou omietkou s hrúbkou 3 cm, a aby bol dom nízkoenergetický, z vonkajšej strany je nutné steny izolovať 20 cm izolačnou vrstvou. Výsledkom bude 54 cm obvodová stena.

Montovaný dom tú istú kvalitu spĺňa hrúbkou obvodovej steny 27-30 cm.

Pri zastavanej ploche 100 m2 to znamená jednu menšiu miestnosť navyše oproti priestoru v murovanom domu.

Neberme do úvahy iba steny, ale aj kvalitu a cenu povrchových úprav, technické zázemie domu, izolácie podláh, stropov a stien, kvalitu okien a dverí.

Zaobstarávacie náklady ľahkokonštrukčného montovaného domu a murovaného domu – pri rovnakých technických parametrov – budú skoro identické.

Ale montovaný dom nám pri rovnakej zastavanej ploche poskytne väčší vnútorný priestor.

Ak porovnáme čas výstavby murovaného domu s inými konštrukciami, zistíme aj tam veľké rozdiely. Korektne a zodpovedne postavený murovaný dom má čas výstavby a vyschnutia 9 až 12 mesiacov.

Montované domy môžu byť hotové za 5-6 mesiacov, menšie domy s dopredu vyhotovenými panelmi stien vďaka suchej výstavbe aj za 2-3 mesiace.

Montovaná technológia a suchá výstavba umožňujú stavbu aj počas zimných mesiacov, čo iné technológie nedokážu.

Montované domy sú vysoko odolné v prípade zemetrasenia, murované domy odolávajú iba ak sú vystužené betónovými piliermi.

Životnosť murovaných a montovaných domov je rovnaká, pri zodpovednej výstavbe môže byť až 100 rokov, preto táto otázka nie je závažná pri rozhodovaní.

To isté sa týka aj údržby. Keď porovnávame domy s rozdielnými konštrukciami stien a s rovnakým technickým zázemím, ich nároky na údržbu budú úplne rovnaké. Keď technický obsah domov je rôzny, niet čo porovnávať.

Všetky domy sa môžu prestavať. Otázkou je iba, koľko to bude stáť. Výhodu majú v tomto smere montované domy, ktoré sa vyrobili na základe presného realizačného projektu a tak sa dá presne kontrolovať, čo sa dá zbúrať a čo nie, statik vie rýchlo posúdiť, čo treba posilniť v prípade potreby prestavby. Ak navyše dom má väzníkovú montovanú strechu, má aj málo nosných stien. Priečky sa dajú jednoducho zbúrať a premiestniť.

Montáž montovaného drevodomu od spoločnosti Sweethome  trvá 1 pracovný deň z hotových panelov. Dom je pod strechou za 5 pracovných dní. V tom prípade, ak nie je možné sa dostať na stavenisko žeriavom a je nutné na základovú dosku montovať skelet domu na mieste, hrubá stavba trvá 3 týždne.

V konečnom dôsledku je jedno pre akú technológiu výstavby sa rozhodneme. Dôležité je to, aby sa používali kvalitné materiály a aby budova bola čo najviac energeticky úsporná.

Nezabudnite, že najlacnejšia energia je nepoužitá energia!

Nerozhodujte sa iba na základe tradícií, veď ani vy necestujete kočom, ale autom, ba lietadlom!

 

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.