Stavebné úrady budú pracovať rýchlejšie

01.03.2013 16:23

Zdá sa, že naši politici robia ako božie mlyny, pomaly ale predsa. Sľubovali nové znenie stavebného zákona na koniec januára, to síce nestihli, ale sa vraj máme tešiť  koncom marca na nový zákon, ktorý bude účinný od 1. januára 2014.

 Novinky sa dotknú všetkých, ktorí budú chcieť prestavovať či rekonštruovať byt alebo stavať dom.

Stavebné konania sa za posledných pár rokov len predlžovali, pretože rástli požiadavky štátu dokladovať čoraz viac rozhodnutí. Či už v súvislosti so životným prostredím, alebo energetickou hospodárnosťou budov. Na stavebné povolenie sa totiž čaká prinajmenšom tri-štyri mesiace. Tento proces sa môže po novom skrátiť zhruba na dva mesiace.

Pred podaním žiadosti o stavebné povolenie bude však naďalej potrebné mať potvrdenie od pozemkových úradov či úradov životného prostredia. Novinkou, ktorú nový zákon naznačí, bude tiež to, že všetky stavebné úrady by mali do troch rokov fungovať elektronicky, teda nielen podanie žiadosti o stavebné povolenie, ale aj vydanie rozhodnutia bude možné cez internet.

Podľa rezortu dopravy a výstavby zavedenie elektronického stavebného konania výrazne zjednoduší ľuďom život.

Nový stavebný zákon by mal pripraviť pôdu pre zavádzanie povinnosti každej obce mať územný plán.

Územné plány celkovo zjednodušujú povoľovacie procesy a ak by všetky obce splnili túto požiadavku, na stavbu rodinného domu by postačovalo ohlásenie. Podobne sa stavia v susednej Českej republike. Ohlásenie stavby stačí pri stavbách na bývanie do 150 m2 s jedným podzemným podlažím do hĺbky 3 metre a najviac dvoma nadzemnými podlažiami a podkrovím. Súhlas stavebného úradu dostanú ľudia v Česku za menej ako 40 dní. Za ohlasovanie výstavby jednoduchého rodinného domu sú aj stavbári.

Stavební odborníci, ktorí dozerajú na každú väčšiu stavbu, chcú do nového stavebného zákona presadiť možnosť postaviť si menší dom aj bez zdĺhavého čakania na stavebné povolenie. Ľuďom by to tak ušetrilo nielen čas, ale aj peniaze.

Ohlásenie prichádza do úvahy samozrejme len v tom prípade, ak pri stavbe domu bude prítomný dozor a stavebný úrad uvidí riadne vypracovaný projekt aj so statickými prepočtami.

Stavebný dozor by mal mať po novom tiež viac kompetencií. Podľa návrhu bude zrejme dozor môcť pozastaviť ďalšiu výstavbu, ak dôjde k názoru, že je v rozpore s územným alebo stavebným povolením, či bude zodpovedný aj za vypracovanie statických posudkov. zákon musí byť vo veci prípustnosti stavby preventívny takými represiami, že nikomu z účastníkov stavby ani len nenapadne skúšať začať stavbu bez ohlásenia alebo stavebného povolenia.

Zdroj: www.pravda.sk

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.