Straší nás fázový posun? Nemusí...

12.06.2013 18:51

Minulý týždeň som dostala e-mail z Oravy.

Jeden veľmi milý pán ma informoval  o tom, že sa nevie rozhodnúť či má stavať murovaný alebo montovaný dom. Našiel totiž na internete článok, v ktorom sa píše o „fázovom posune teplotného kmitu“ v stenových konštrukciách domu a akumulačných schopnostiach stavebných materiálov.

Najprv ma napadlo, že to je strašné, keď si ľudia prečítajú na internete všeličo, čomu potom prikladajú väčší dôraz, ako si v reálnom živote zaslúži. Z druhého uhla pohľadu je internet požehnaním, lebo sa stávame jeho pričinením vzdelanejšími.  Dôležité je však všetko premyslieť a zhodnotiť zdravým sedliackym rozumom. Keď si nevieme rady a máme mišmaš z toho všetkého múdreho, čo sme si prečítali na nete, preverme teóriu v praxi.

Ale vráťme sa k fázovému posunu teplotného kmitu. Za týmto strašidelným názvom sa ukrýva schopnosť steny naakumulovať teplo a oneskorením ho vyžarovať do interiéru. Čím je stena hutnejšia, teda má väčšiu hustotu materiál, z ktorého je postavený, tým má väčšiu schopnosť  dlhšie odolávať pôsobeniu slnečných lúčov a zohriať sa. Preto sa  zdá, že steny z ťažkých stavebných prvkov tento boj oproti ľahkým konštrukciám stien vyhrávajú.

 Letá sa stávajú čoraz horúcejšie, síce trvajú pomerne krátko cca. 4 mesiace a z nich max 3 týždne bývajú (aj to väčšinou iba v južných okresoch Slovenska) neznesiteľné horúčavy.  V ostatnom čase sa tešíme, že“ je konečne teplo“.  Ale tento fyzikálny jav nás čoraz viac začína trápiť.

Zabúdame na to, že do domu sa najviac tepla dostáva nie stenami ale oknami budovy. Hlavne otvorenými oknami („aby bol trošku prievan“). Preto, ak sa chceme účinne brániť prehrievaniu interiéru, musíme sa postarať o účinné tienenie južných a juhozápadných okien. Nemusíme namontovať drahé exteriérové žalúzia, úplne nám postačia markízy alebo interiérové žalúzie, postavené proti uhlu dopadu slnečných lúčov. Stačí dom ráno poriadne prevetrať a potom rizikové okná zatvoriť a zatieniť.  Večer pred spaním, keď už vonku nie je tak teplo, dom zase poriadne prevetráme a náš spánok nebude rušiť horúčava.

Veľmi dobrú službu nám môže urobiť rekuperácia vzduchu, ktorá nám v lete do domu púšťa predchladený vzduch. Nerobí takú markantnú zimu  ako klimatizácia, a nie je zdraviu škodlivá.

Bohužiaľ tie 4 krásne letné mesiace tak rýchlo uletia (a najviac času z nich trávime aj tak na našej najmilšej terase), že nám počas dlhých zimných večerov  na nich ostáva iba krásna spomienka. Pri praskajúcom kozube, aj na Orave, sa budeme tešiť z nášho dobre zatepleného úsporného domu z ľahkých materiálov, kde sa teplo udrží s minimom kúrenia.

 

P.S.: Preverenie teórie v praxi: zatiaľ všetci naši klienti udávajú príjemnú klímu vo svojich domoch aj v letných mesiacoch. Ak Vás tiež straší fázový posun teplotného kmitu, môžete vyskúšať letnú interiérovú klímu montovaného domu na vlastnej koži. Zúčastnite sa dňa otvorených dverí a navštívte naše domy!

 

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.