Viete aké sú povinnosti realitného makléra? Bezproblémovo zrealizovať realitný obchod

10.07.2017 14:29

Veľa ľudí je presvedčených o tom, že hladko zvládnu predaj svojej nehnuteľnosti aj bez asistencie realitného makléra. Najčastejšie ich vedie k tomu presvedčeniu výška provízie makléra a to, že za jeho prácu považujú iba inzerovanie realít. Predaj nehnuteľností však môže byť zložitý proces, hlavne v dnešnej dobe, keď okolo 90 % nehnuteľností je zaťažených rôznymi úvermi, bremenami či exekúciami. Všetky procesy predaja treba dokonale načasovať a koordinovať, poznať problematiku dane z nehnuteľností ale aj DPH, katastrálny zákon.

Čo pre Vás musí urobiť kvalitný realitný maklér? Okrem toho, že  Vás musí dokonale odbremeniť od každodenných starostí s predajom, či prenájmom, musí  Vám poskytnúť  dokonalý obchodný a právny servis na kľúč:

1. zabezpečiť všetky potrebné dokumenty z katastra, ako aj potrebné dokumenty a informácie od predávajúcich a kupujúcich, ak treba odporučiť geodeta, súdneho znalca, finančného poradcu,

2. zabezpečiť všetky  návrhy zmlúv ( rezervačnej dohody, či zmluvy o budúcej kúpnej zmluve a kúpnej zmluvy),

3. viesť proces pripomienkovania a uzatvárania zmluvnej dokumentácie medzi zmluvnými stranami, zabezpečiť zapracovanie pripomienok do zmlúv, pritom dbať na to, aby práva a povinosti zmluvných strán boli vyvážené,

4. dbať na bezpečný prevod nehnuteľností a finančných prostriedkov pre obe zmluvné strany, pritom nárok na odmenu vzniká maklérovi iba po úspešnom prevode nehnuteľnosti pre nového majiteľa a úhrade celej kúpnej ceny, resp. po podpísaní nájomnej zmluvy,

5. vedieť zodpovedať všetky otázky, týkajúce sa právnych a katastrálnych procesov, oblasti daní, prepisu energií a odovzdania nehnuteľností (pritom by Vám mal aj asistovať).

Nikdy nespolupracujte s maklérmi, ktorí vašu nehnuteľnosť na vlastné oči nevideli a nezoznámili sa jeho "históriou" pred začatím inzercie! Neposielajte fotografie Vašej nehnuteľnosti každému maklérovi, ktorí Vám zavolá a skontrolujte, či ich "nestiahli" z internetu bez Vášho vedomia a nepredávajú za cenu, s ktorou nesúhlasíte, aby ste sa nestali obeťou podvodu! Pýtajte si referencie! Nebojte sa  podpísania sprostredkovateľskej zmluvy, ale pred podpisom nechajte vysvetliť všetko, čomu nerozumiete! Ak sa Vám niečo nezdá, alebo s tým nesúhlasíte, nepodpíšte to!

Na Slovensku sa už pomaly rozbieha systém licencovania maklérov a realitných kancelárií. Väčšina maklérov však ešte stále funguje bez licencií alebo skúšok odbornosti, je veľa dobrodruhov, ktorým sa vznáša pred očami vidina rýchlo zarobených peňazí a je aj veľa podvodníkov. Tí, ktorí už majú viac odborných skúšok, certifikátov a licenciu, môžu byť zárukou aj pre lepší servis.

Nemusíte sa báť udelenia exkluzivity na predaj, ale vždy na čas určitý a podľa možnosti kratší, ktorý pre makléra, ktorý robí pre Vás maximum, môžete kedykoľvek predĺžiť.

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.