Výber stavebnej spoločnosti

06.12.2012 11:32

Máme pozemok, vybrali sme si vyhovujúci dom z katalógu, alebo sme si nakreslili pôdorys podľa vlastnej predstavy. V najlepšom prípade nám sused odporučil stavbárov, ktorý stavali aj pre neho a on bol s ich prácou výsostne spokojný. Keď sme sa na základe susedovej referencie presvedčili na vlastné oči o výsledku ich práce, dali nám dobrú cenu a majú voľné kapacity - nuž v tom prípade si môžeme zablahoželať! Nehľadajme ďalej! Podpíšme zmluvu o dielo a stavajme!

Dovolím si ale povedať, že takéto šťastie nemá ani 1% zo všetkých stavbychtivých záujemcov!

Čaká nás pomerne náročná fáza hľadania a výberu. V prvom rade sa musíme rozhodnúť, aký typ domu si vyberieme. Keď murovaný, tak môžeme zveriť celú stavbu jednej spoločnosti, alebo si zamestnať stavebný dozor, ktorý nám zabezpečí kontrolu nad skupinami remeselníkov, najatých na jednotlivé etapy výstavby. Z hľadiska poskytnutia záruky na prevedené práce je lepšie, ak práce zveríme jednému dodávateľovi, vyhneme sa  tým minimálne tomu, že pri vzniknutí nejakého problému počas stavebných prác a po nich jednotliví remeselníci budú ukazovať na chybu tých druhých a k uznaniu reklamácie sa nedopracujeme.  Okrem toho spolupráca s jedným dodávateľom je jednoduchšia a dielo je rýchlejšie hotové.

Pri výbere montovaného domu nám stavebné spoločnosti dávajú možnost prevedenia stavby ako hrubej stavby, holodomu, či stavby na kľúč, ale z horeuvedeného dôvodu (garancie) minimálne do etapy holodom (aj s hydroizoláciami v mokrých miestnostiach) by mali stavbu postaviť oni. Ideálne je, keď si pripravia aj základovú dosku, ale nie je to podmienka.

Väčšina z nás pred výberom spoločnosti dáva urobiť niekoľkým z nich cenovú ponuku. Pozor! Dôležité je definovať, čo všetko má obsahovať cenová ponuka, aby malo zmyseľ ich následne porovnávať. Cena je v dnešnej dobe dôležitá, ale nemali by sme sa rozhodovať iba podľa nej. Rozumní zákazníci si nevyberajú toho najlacnejšieho dodávateľa, ale takého, ktorý ponúka "dobrú" cenu a zároveň pôsobí dôveryhodne.

Veľmi dôležitá je kvalita služieb a referencie. Nebojme sa informovať o stavebnej spoločnosti u jej bývalých klientov, navštívme nielen ich vzorové domy, ale aj dávnejšie odovzdané a obývané domy! Pýtajme sa nielen na spokojnosť s hotovým dielom, ale aj priebehom stavby, organizáciou práce a komunikáciou s dodávateľom počas stavby! Navštívme rozostavané stavby, pozrime sa na personál dodávateľa, zastavme sa v kancelárii dodávateľa!
Informujme sa o zárukách a garanciách, o poistení stavebnej spoločnosti, preštudujme, prekonzultujme zmluvu o dielo, a vyjednané podmienky dajme zapracovať podrobne do zmluvy! Nezabúdajme na tú skutočnosť, že sa niektorí podnikavci riadia heslom: "Nikto Vám nemôže dať to, čo ja Vám môžem sľúbiť!" Ak si to môžeme dovoliť, zoberme so sebou na jednania  technický dozor, ktorý nám pomôže vyhodnotiť pozbierané informácie a vybrať toho najsprávnejšieho dodávateľa nášho vysnívaného domu!

A na záver ešte jedna poznámka, na čo 99% ľudí zabúda: Poďakujme sa stavebným firmám, ktorých ste si síce nevybrali, ale venovali Vám svoj čas, či už vyhotovením cenovej ponuky alebo obhliadkou stavby či osobným stretnutím.

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.