Zdravý dom pre alergikov - chceli by ste rekuperáciu zadarmo?

12.12.2012 18:30

Určite ste už počuli slovo "rekuperácia", čo vo voľnom preklade znamená opätovné použitie odpadových látok.

V posledných rokoch sa v stavebníctve nízkoenergetických domov často používa výraz "rekuperácia vzduchu", označujúci vetračné zariadenie, bez ktorého by moderné stavby ani nemali nosiť označenie "nízkoenergetické".

Ale o čo vlastne ide? Aký plus pre nás prináša toto zariadenie?

V stavebníctve ešte stále prevláda mylný názor, že zdravý dom by mal dýchať. Ale sú to ľudia, ktorí potrebujú čerstvý vzduch, a nie dom. Preto sa snažíme dosiahnuť zdravú klímu domova pomocou vetrania. Lenže pri vetraní dochádza nielen k výmene vzduchu, ale aj k tepelným stratám. Ak chcete znížiť náklady na vykurovanie vášho domova a zatepľovanie už máte za sebou, pouvažujte o  tzv. riadenom vetraní. Jeho hlavné výhody sú: zabezpečenie potrebného prísunu čerstvého vzduchu, riadenie vlhkosti, zabránenie vzniku plesní, redukcia škodlivín, bezprašnosť, peľová ochrana  a predovšetkým zabezpečenie energetických úspor. Centrálna jednotka odsáva použitý vzduch z miestností, ktoré produkujú vyššiu vlhkosť alebo zápach, to znamená z kúpeľne alebo WC, kuchyne, práčovne a zároveň je rovnaké množstvo čerstvého vzduchu privádzané do miestnosti, kde rodina trávi väčšinu času. Zároveň sú v centrálnej jednotke osadené filtre vonkajšieho vzduchu, takže  vzduch je očistený od prachu a jemných nečistôt, alergény sú zadržané. Ak doma nie je nikto, jednotka pracuje s minimálnym výkonom, nie je preto potrebné nechávať otvorené okná ani na vetraciu polohu. V našich klimatických podmienkach má veľmi veľký význam tepelný výmenník (rekuperátor) namontovaný vo vnútri jednotky, ktorý slúži na prenos tepla z odpadového vzduchu do čerstvého vzduchu privádzaného do interiéru. Týmto je vzduch privedený do miestností  predhriaty na komfortnú teplotu, vlhkosť vzduchu je udržiavaná na nízkej hodnote  a tým sa odstraňujú ideálne podmienky pre množenie roztočov a vznik plesní. Je ideálny pre astmatikov, alergikov a pri problémoch s radónom.

Vetracie jednotky s rekuperáciou tepla sú najvhodnejším riešením pre domy, kde nie je technicky možné otvoriť okná alebo kvôli vysokej prašnosti alebo hlučnosti okolia je otvorenie okien nevhodné.  V prípade, že máte starší dom a nemáte možnosť využiť komplexný ventilačný systém, môžete si zaobstarať samostatné rekuperačné jednotky do každej miestnosti zvlášť.

Ak sa práve teraz rozhodujete o stavbe nízkoenergetického domu, rozhodnite sa pre dom s  rekuperáciou vzduchu! Keď využijete našu ponuku na stavbu nízkoenergetických drevodomov k radu domov Sofia Vám ponúkame centrálnu rekuperáciu zadarmo!

Trojizbový dom Sofia 3i Trojizbový dom Sofia 3i plus Štvorizbový dom Sofia 4i

Späť

Kontakt

Judita Petrufová Ing. - J.P.Press

Veľké Blahovo
93001

0911665552

Dreamhouse © 2012-2020 Všetky práva vyhradené.